doln? li?ta
technictest

   4. Značení součástek

Označení hodnoty na součástkách SMD je dosti problematické zejména kvůli miniaturním rozměrům. Rezistory jsou na rozdíl od standardního provedení s barevnými proužky typicky popsány třímístným číslem. První dvě číslice tvoří platná místa odporu v ohmech, třetí udává řád resp. mocninu čísla 10, kterou je nutné údaj vynásobit (jinak řečeno počet nul, které musíte za dvě platná místa připsat). Například kód „684" znamená 68 + 0000 tj. 680 000 ohmů tj. 680k. Obdobně „122" označuje rezistor s odporem 1k2 nebo „120" odpovídá 12 ohmům. U malých hodnot odporu zejména v rozsahu 1 až 10 ohmu by s tímto druhem značení byly potíže a před třetí číslicí by se muselo ještě objevit znaménko minus. Proto se v kódu používá písmeno „R" na pozici desetinné tečky mezi číslicemi. Odpor 12 ohmů by mohl být vyjádřen jak kódem 120 tak 12R, 3R9 znamená 3,9 ohmu a R15 je 0,15 ohmu. Rezistory s nižším odporem než 1 ohm se až na jednu výjimku ale běžně neprodávají.

Výjimkou je takzvaný „nulový rezistor", tedy součástka v pouzdře SMD stejně vypadající jako rezistor, která má vlastnosti obyčejného vodiče. Kód popisu by mohl být třeba 000 nebo 0R0, v praxi ale často na pouzdře žádný nápis nenajdete. Tato zvláštní součástka má své opodstatnění. Je-li třeba na plošném spoji překřížit dva vodiče, je to samozřejmě možné vyřešit dvěma děrami a propojkou z drátu nebo dvěma prokovenými děrami a krátkým spojem na druhé straně desky nebo pomocí „nulového rezistoru". Ve velkovýrobě je jeho cena včetně osazení nižší, než náklady na vrtání a prokovení dvou otvorů. Protože u jednoduchých amatérských konstrukcí umožňují tyto součástky často i použití jednostranných desek s plošnými spoji a minimalizaci počtu drátových propojek, často se používají.

Miniaturní pouzdra, která nedovolují umístění ani tří číslic, se popisují písmenem (vyjadřuje pořadí hodnoty v řadě E24 např. C je třetí v pořadí => hodnota 1,2) a číslicí obsahující řád obdobně jako v předchozím případě (E1 = 15R = 15 ohmů). S tímto označením se ale u pouzder velikosti 0805 ještě běžně nesetkáme. U rezistorů je označení hodnoty většinou jednoduché, u keramických kondenzátorů SMD v naprosté většině případů ještě jednodušší - totiž žádné. Je naprosto obvyklé, že v rozmezí 1pF až 100nF vypadají všechny kondenzátory stejně a pokud si při nákupu na jejich pásky postupně (jak je prodavač přináší) nepoznamenáte tužkou jejich hodnotu, už je později roztřídíte jen pomocí jednotlivého měření kapacity! V této souvislosti je nutnost používat jako zásobník součástek takovou krabičku, která znemožní součástkám „cestovat" mezi přihrádkami, i když ji třeba otočíte dnem vzhůru nebo spadne na zem.

Stabilní fóliové kondenzátory v provedení SMD existují, ale málokdy je najdeme v prodeji. Lepší je používat typy ve standardních pouzdrech. Běžné a levné elektrolytické kondenzátory se také jako SMD nevyskytují a je-li to možné, používáme standardní typy. Pokud záleží na miniaturních rozměrech, dají se koupit tantalové kondenzátory v pouzdrech značených podle velikosti písmeny A až D (obr. 21).

Obr.21: Tantalové kondenzátory značeny písmeny
Plastový kryt má většinou žlutou barvu a jsou popsány obdobně jako rezistory třímístným kódem vyjadřujícím kapacitu v pikofaradech (např. 106 znamená 10+000000 pF = 10 mikro). Kromě toho na nich bývá uvedeno i maximální napětí - např. 6V. U jednoho z vývodů je na pouzdře tmavý proužek a někdy i znaménko + určující správnou polaritu součástky. Značení elektrolytických kondenzátorů a zejména velikosti pouzder nejsou standardní a v podstatě každý výrobce může mít vlastní.

Integrované obvody v pouzdrech SO, PDIP, SOIC apod. poskytují na povrchu dostatek prostoru na popis a tak stejně jako můžeme koupit třeba standardní obvod 74HCT14 najdeme i stejně značený obvod v provedení SMD, dokonce souhlasí i rozložení vývodů na pouzdru. U tranzistorů je to trochu složitější. Typy, na jejichž značení jsme zvyklí ve standardním provedení, v SMD často nenajdeme. Naopak označení vyskytující se v SMD, se nevyrábí ve standardních pouzdrech (např. TO92). Nezbývá, než podle parametrů nalézt ke standardní součástce ekvivalent v SMD. U diod je situace poněkud lepší, běžné signálové typy mají ekvivalenty v SMD, popis záleží na použitém pouzdru.

Další strana - Balení SMT součástek
Předchozí strana - Značení SMD součástek pro bezolovnaté pájení LF
ZPĚT - MENU SMD

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Kolik programátorů je potřeba k výměně žárovky?
Žádný. To je problém hardwaru.Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST, prověř si své vědomosti
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca