3. Typy pouzder
U pasivních prvků tj. rezistorů a kondenzátorů se nejčastěji setkáváme s pouzdry ve tvaru kvádru. Velikost pouzdra je označena čtyřmístným kódem, který se skládá z dvou cifer vyjadřujících délku a dvou vyjadřujících šířku kvádru v setinách palce (1 palec = 25,4 mm). V obchodech lze běžně koupit velikosti 1206 a 0805 viz obr.č.13.
Obr.13: Pouzdro typu 1206 a 0805
![]()
Nejlépe se v současné době shání prvky ve velikosti 0805. V této velikosti se vyrábí i cívky vinuté na jádru z feromagnetika, indukčnost je ale jen poměrně nízká, kolem jednotek mikrohenry. Cívka je typickým prvkem, jehož miniaturizace a provedení pro SMT je obtížné a často nemožné, o tom se snadno přesvědčíte pohledem do moderního RC přijímače - cívky a mf transformátory jsou tím posledním, co zůstává v klasickém provedení.
Vedle pouzder tvaru kvádru se (méně) setkáme i s pouzdry válcovými. Pro vyjádření jejich velikosti slouží slovní označení MELF, miniMELF a mikroMELF. V obdobných pouzdrech SOD80 se vyrábí signálové diody, viz obrázek č.14.
Diody a tranzistory pro malé proudy se nejčastěji vyskytují v třívývodovém SOT23, zapojení prvku ukazuje obr. č.15. Je-li součásti označení tranzistoru na posledním místě písmeno „R", jedná se o provední s prohozeným umístěním emitoru a báze (kvůli snažšímu návrhu plošných spojů!). Výkonové prvky až do 1W se umisťují do pouzder SOT89 (obr. 16), jehož střední vývod se potom připájí k větší plošce mědi na plošném spoji a plní funkci chladiče. Jednou z překážek limitujících další zmenšování rozměru pouzder je nutnost rozptýlit vznikající teplo při funkci prvku. Proto u prvků s výkonovou ztrátou nad 0,5W je lepší použít klasické provedení např. v pouzdru TO220, které se snadno spojí s chladičem potřebné velikosti. Čtyřvývodové tranzistory (MOS, FET, ..) malého výkonu najdeme v pouzdru SOT143.
Obr.14: Pouzdro SOD 80 pro signálové diody
![]()
Obr.15: Třívývodový SOT23
![]()
Obr.16: Pouzdro SOT23 a SOT89
![]()
Integrované obvody, se vyrábí většinou v pouzdrech SO-8 až SO-16 nebo SO-8L až SO-28L. Jde o pouzdra s vývody ve dvou řadách po straně (jako klasické DIL), rozměry jsou v tabulce viz. obr.č.17. Jiná pouzdra, například čtvercová s vývody po všech stranách se používají především ve výpočetní technice a v modelářské elektronice se s nimi setkáváme jen výjimečně.Obr.17: Přehled pouzder
![]()
Další strana - Typy konektorů SMD součástek
Předchozí strana - Induktory SMT
ZPĚT - MENU SMD
Dej stránku k oblíbeným
Oblíbený
DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraní
Kolik programátorů je potřeba k výměně žárovky?
Žádný. To je problém hardwaru.
ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů
ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení
TECHNICTEST, prověř si své vědomosti
Web © 2008-2010
http://www.technictest.com
Webdesign:
marco luca