dolní lišta
technictest

Stalo se v Lednu 2011

Stalo se v televizní technice

Konec zpravodajské televize Z1

Dne 25.1.2011 o půlnoci ukončila své vysílání zpravodajská televize Z1. Majitel Z1, investiční skupina J&T, se rozhodl přestat dotovat ztrátovou televizi. Finanční ztráty během 2,5 let provozu dosahují údajně 700 milionů korun. Televizi se nepodařilo sehnat dostatek inzerentů, kteří by využívali reklamní prostor této úzce zaměřené televize. Z1 se snažila oslovit specifickou diváckou skupinu, která se zajímala zejména o vývoj na akciových a komoditních trzích, o aktuální zprávy a o dokumenty. Televize neodebírala data o sledovanosti z peoplemetrů, ale údajný podíl sledovanosti, podle Hospodářských novin, se měl pohybovat těsně pod hranicí jednoho procenta u diváku 15+. Její hlavní konkurent veřejnoprávní kanál ČT 24 dosáhl za rok 2010 průměrné sledovanosti 3,4 procent.
Bohužel televizí, které mají finanční problémy je v Česku několik. Otázkou je, jestli Z1 bude jediná televize, která ukončila provoz nebo se k ní letos ještě nějaká přidá.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.ato.cz    www.digizone.cz    vlastní RAM


Stalo se v telekomunikacích

Prolomení kódu Cryptoworks

Začátkem letošního roku přišla z Rakouská zpráva o prolomení dalšího kódovacího systému. Tentokrát jde o kódovací systém CryptoWorks. Cryptoworks stejně jako mu podobné (Conax, Betacrypt, Nagravision,..) je kódovací systém, který se používá u satelitního televizního příjmu. Jakýkoliv satelitní TV signál musí být zakódován, aby bylo možno určit na jakém území bude signál přístupný.
V Rakousku se konkrétně jedná o prolomení kódů pro veřejnoprávní kanály ORF 1, ORF 2 a komerční kanály Puls 4, ATV a Austria 9. Pro běžného uživatele set-top-boxu se samozřejmě nic nemění, ale satelitním „pirátům“ se při troše snahy může otevřít velké množství nových TV kanálů. S prolomením kódu budou mít problémy hlavně provozovatele televizních kanálů.
Kromě finančních ztrát budou muset řešit i problémy s vysílacími právy. Dobrou zprávou pro Rakouské provozovatele je, že podpora systému Cryptoworks končí a pomalu se přechází na nové bezpečnější kódovací systémy. V Česku používá systém Cryptoworks Skylink a CS Link. Skylink pomalu přechází na nový bezpečnější systém Irdeto.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.broadbandtvnews.com    www.pandatron.cz    www.skylink.cz


Stalo se v mobilních sítích

Úspěch HTC a Androidu

Tchajwanská společnost HTC si dala za cíl stát se nejlepším inovativním dodavatelem informačních a komunikačních zařízení. Zveřejněné výsledky za čtvrtý kvartál 2010 naznačují, že tento cíl není až tak nereálný. Za poslední tři měsíce loňského roku společnost HTC prodala téměř 25 miliónů kusů mobilů, které jim vygenerovaly zisky ve výši téměř 10 miliard korun. Meziroční zisky HTC vzrostly o 160 procent. HTC očekává, že trend bude nadále rostoucí. Při hlubší analýze tomu vše nasvědčuje. Společnost investuje nemalé prostředky do oddělení výzkumu a vývoje. Celkem 25 procent z celkového počtu zaměstnanců pracuje právě v tomto oddělení. Rapidnímu vzestupu této značky bezesporu pomohla implementace operačního systému Android. Nově vzniklý resp. nejmladší operační systém postavený na Linuxech získává velice rychle oblibu u uživatelů na celém světě. Tento operační systém byl jako první použit právě v telefonech HTC a až později u ostatních výrobců telefonů. Další výhodou HTC je, že se nebrání ani ostatním operačním systémům jako je Windows Mobile a Symbian.
Pozoruhodné je sledovat vývoj akcí na Tchajwanské burze. Za poslední rok akcie vzrostly více než trojnásobně. V lednu loňského roku byla hodnota akcie 300 TWD (tchajwanský dolar), letos obdržíte za akcii 960 TWD. (1 TWD = 0,6 kč). V době, kdy většina velkých výrobců mobilních telefonů ztrácí, HTC stále roste.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.htc.com    www.bloomberg.com


Stalo se v počítačových sítích

Konec logických adres IP v.4

Tak je to tady, dlouho očekávaný okamžik, kdy už nebude stačit rozsah IP adres verze 4 je zde. Píše se Leden roku 2011 a IT specialisté bijí na poplach. Během několika málo dní v lepším případě měsíců dojdou IP adresy v4. Čeká nás katastrofa v podobě kolapsu Internetu nebo jde opět jen o nafouknutou bublinu. Slovy klasika by se dalo říct, že situace je vážná, ale v žádném případě kritická. Každé zařízeni (počítač, router, další síťové prvky) v síti Internet musí mít přiřazenou jedinečnou IP adresu, pro správnou komunikaci mezi těmito zařízeními. Stejně jako na světě nenajdete stejnou adresu bydliště v Internetu nenajdete stejnou veřejnou IP adresu. Problém nastává, když je domů, síťových zařízení víc než je možný adresovatelný prostor. Závěr je jasný, přestaneme stavět domy nejsou adresy, ale v Internetu? Zmrazíme Internet? – Těžko. Tento problém s nedostatkem adres je znám téměř 20 let, kdy se začal vyvíjet nový internetový protokol resp. verze, která by jednou provždy vyřešila problém s nedostatkem adres. Proto rozruch kolem IP v4 a udivené obličeje specialistů nejsou zcela na místě. Dnes již existuje internetový protokol IP v6, který má 128 bitovou adresu (IP v4 pouze 32 bitů). 2 na 128 je téměř nekonečný adresný prostor, který problém navěky vyřeší.
Kolaps může hrozit některým IT společnostem, které se včas nepřipravili na přechod na IP v6 a budou muset zainvestovat nemalé peníze do nových technologií. Koncových uživatelů se to dotkne jen minimálně.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.root.cz    www.nic.cz    vlastní RAM


Stalo se v elektronice

Veletrh spotřební elektroniky CES

Dne 6 – 9. Ledna se v americkém městě Las Vegas konal největší světový veletrh spotřební elektroniky. Od roku 1967 se zde objevují největší světoví výrobci a vystavují své novinky, které chystají uvést na trh. Jinak tomu nebylo ani letos. Do Las Vegas se sjelo více než 2700 vystavovatelů z celého světa, aby prezentovaly své produkty. Letošní rok byl v mnoha ohledech výjimečný. Byl zde představen rekordní počet novinek a inovací. Veletrh přilákal přes 30000 návštěvníků, kteří nepochází z USA, což je taky rekord. Během veletrhu bylo uděleno mnoho cen v mnoha kategoriích. U cen CNET Best of CES AWARD se soutěžilo v kategoriích automobilová technika, design, domácí kino, digitální fotografie, chytré telefony, software a servis, televize, tablety a prototypy. Vítěz speciální ceny návštěvníků CNET of CES AWARD získal prototyp RAZER SWITCHBLADE. Razer Switchblade je herní zařízení budoucnosti. Vzhledem Razer připomíná netbook. Razer má dotykovou HD obrazovku a procesor Intel Atom. Zvláštností je dynamická klávesnice, která sice má standardní rozložení tlačítek, ale dynamický si můžeme definovat funkci tlačítek.
Příští rok se bude veletrh konat ve dnech 10. – 13. ledna 2012 v Las Vegas.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.cesweb.org    www.ces.cnet.com


Stalo se ve výpočetní technice

Google Chrome

Díky masivní předvánoční kampani se podařilo Googlu začátkem Ledna předběhnout do té doby suverénní Seznam.cz a stát českou jedničkou na poli vyhledavačů. Googlu pomohla propagace webového prohlížeče Google Chrome. Reklamu na tento prohlížeč lze spatřit nejen v televizi, na billboardech, ale také i v metru. Na přestupních stanicích metra (Florenc, Můstek, Muzem) máme Google slogany vytapetovány všechny spojovací chodby. Obliba Google Chrome stejně jako obliba většiny produktů Googlu (mapy, akvizice Youtube, překládač, Android,…) neustále roste. V současné době webový prohlížeč Chrome pokrývá téměř 10 procent trhu. Řadí se na třetí pozici hned za Microsoft IE a Firefox. Webový prohlížeč je jeden z nejdůležitějších programů v našem PC a Google dokázal vytvořit prohlížeč, který je rychlý, stabilní, jednoduchý a zdarma.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: www.finance.cz    www.rozhlas.cz    www.toplist.cz    www.lupa.cz

ZPĚT na STALO SE V...
ZPĚT - MENU


počet zobrazení:     32 x

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Tři největší katastrofy v historii lidstva:
Hiroshima 45
Černobyl 86
Windows 95Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST - Informace, které potřebujete vědět
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca