doln? li?ta
technictest

Stalo se v červenci 2011

Stalo se v televizní technice

Konec reklamy

Čeští zákonodárci odsouhlasili omezení reklamy na veřejnoprávní televizi. Reklama zmizí na tv kanálech ČT 1 a ČT 24. Naopak v omezeném množství zůstane na ČT 2 a ČT 4 SPORT. Se zrušením reklamy na veřejnoprávní televizi se počítalo několik let, ale dlouho nebylo jasné jestli k ukončení reklamy nakonec dojde. Komerční televize hrozily i arbitráži, protože konec reklamy na veřejnoprávní televizi byl vázán s dokončením digitalizace.
Dnes je již jasné, že reklama na České televizi téměř zmizí a komerční televize se dostanou k velmi atraktivnímu finančnímu příjmu. Zhruba 500 milionů korun bude navíc k dispozici pro komerční televize. Tento balík peněz se pravděpodobně rozdělí hlavně mezi dvě největší televize Novu a Primu. Menší část zbude pro menší komerční televize a nová média. Komerční televize se zavázaly, že 2 procenty ze svých reklamních příjmu budou podporovat český film a budou přispívat do státního fondu na podporu a rozvoj kinematografie.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: idnes.cz, digizone.cz


Stalo se v telekomunikacích

Aféra s odposlechy

Skandál s odposlechy otřásl o prázdninách britskými ostrovy. Známý týdeník vycházející každou neděli, News of the World měsíce monitoroval a odposlouchával významné osobnosti (např. George Michael, Jude Law,…), přední politiky (Boris Johnson, starosta Londýna), i členy královské rodiny (princ William a Harry). Týdeník měl problémy s odposlechy již v roce 2008, kdy byl odposloucháván prezident Formule 1, Max Mousley. Tehdy týdeník News of the World žalobu ještě přežil, ale letošní prázdninovou aféru už ne. Dne 10.7. po 168 letech vyšel News of the World naposledy. Týdeník vlastnil mediální magnát Rupert Mudroch do jehož portfolia patří desítky televizních stanic, televizní studio a necelé dvě stovky novinových periodik.
Odposlech mobilního telefonu lze pořídit za pár tisíc korun. Takový odposlech umí monitorovat právě probíhající hovor, monitorovat SMS zprávy, odposlouchávat okolní prostor, logovat hovory a pomoci GPS umí lokalizovat polohu telefonu.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: wikipedia.org, odposlechy.com


Stalo se v mobilních sítích

Protest proti vysokým cenám

Přemrštěné ceny za volání a datové přenosy v mobilních sítích se nelíbí stále více lidem. Česká republika má v porovnání s ostatními zeměmi ceny o poznání vyšší a kritika Evropské komise tlačí ceny dolů velmi pomalu.
Na Facebooku vznikla skupina pod názvem „Nechceme předražené mobilní volání a služby “, která si dala za úkol poukázat na problém s předraženým voláním.
Zhruba 7500 nespokojených uživatelů se na FB domluvilo a 17.7. v 17:00 vypnuli na protest svůj mobilní telefon. Bojkot trval pouze dvě hodiny a mobilním operátorů v žádném případě nemohl způsobit nějaké významnější ztráty. Tento způsob protestu není špatný, ale organizátoři akce si neuvědomili několik důležitých věcí. Bojkot měl proběhnout v největší intenzitě hovorů což podle „Erlangových rovnic a hlavní provozní hodiny“ není v době mezi 17 – 19 hodinou a už vůbec ne v neděli. Vypnutý mobil taky nemá vyznám. Důležité je nevolat a nepřijímat hovory a to po dobu mnohem delší než dvě hodiny. Ale ruku na srdce. Kolik uživatelů by vydrželo nekomunikovat například týden? Účinný protest by se mohl uskutečnit během vánočních svátků, kdy je intenzita hovorů a SMS mnohem vyšší. Organizátoři slibují, že v těchto protestech budou nadále pokračovat.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: facebook.com, vsb.cz, mobil.idnes.cz


Stalo se v počítačových sítích

Patentová válka

Světové firmy bojují o patenty. Čím víc patentů firmy vlastní, tím více trumfů mají proti případným žalobám. Dnes, kdy se mezi sebou soudí většina světových firem (Apple X Samsung, Google X Oracle,…) je dobré nějaký ten patent vlastnit. Google jako velmi mladá firma za svou existenci příliš mnoho patentů nevyprodukovala a tak musí patenty nakupovat. Google již dříve získal patenty od telekomunikační společnosti Verizon Communications. Později měl zájem o nákup patentů kanadské firmy Nortel, která vlastnila řadu patentů pro bezdrátovou telefonii. 6000 patentů za 4,5 miliardy dolarů nakonec získalo trio Microsoft, Apple a RIM. V červenci se podařilo Googlu odkoupit patenty významné technologické společnosti IBM. Údajně jde o sbírku 1030 kusů různorodých patentů, které by Googlu měly pomoc v soudních přích.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: bloomberg.com, nortel.com, wikipedia.org, e15.cz


Stalo se v elektronice

Optický mikroskop

Jihočeská univerzita a Akademie věd ČR vyvinula nový druh optického mikroskopu. Na vývoji se podílel Josef Lazar se svým týmem. S vývojem mikroskopu začal už před deseti lety na univerzitě v USA. Nová technologie spočívá v tzv. dvoufotonovém mikroskopu. Vzorek je osvětlen silným infračerveným laserem, který umožní trojrozměrnou lokalizaci fluoreskujících molekul.
Takto upraveným mikroskopem by mělo být možné lépe sledovat změny v živých buňkách nebo pohyb putujících el. signálů v mozku. Svou výzkumnou činnost vědci publikovali v prestižním časopise Nature Methods.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: tyden.cz, nature.com


Stalo se ve výpočetní technice

Stále větší obliba tabletů

Do pár let by tablety s operačním systémem Android měly v prodejnosti překonat luxusní iPady od Applu. V současné době ovládají iPady 75 % světového trhu. Světová výzkumná firma Informa předpovídá, že do 5 let tablety s OS Android překonají v prodeji iPady. Luxusní tablety iPad nenabízejí zdaleka tolik funkcí jako tablety jiných výrobců. Starší iPady neměly např. fotoaparát, GSM a GPS modul,…. Naopak tablety značky Samsung za velmi podobnou cenu nabízejí mnohem více užitku. Hlavní překážkou pro iPad je OS Android, který se bude v budoucnu implementovat do stále více značek.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: e15.cz

ZPĚT na STALO SE V...
ZPĚT - MENU


počet zobrazení:     7 x

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Sedí dva smutní informatici v serverovně, příjde k nim třetí a ptá se:
- Proč jste tak smutní?
- No… včera jsme se trošku ožrali a měnili jsme hesla..Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST - Informace, které potřebujete vědět
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca