doln? li?ta
technictest

   4.3. Počítač

U počítače nám půjde především o dvě hlavní věci. Jedna z nich je vzhled skříně a druhá výkon. Pro HTPC jsou převážně používány skříně typu desktop. Tzv. towery najdete jen výjimečně. U desktopových skříní požadujeme určitou kvalitu, ať už z praktického nebo estetického hlediska. Přední panel by měl být hliníkový, popř. umělohmotný lakovaný. Desktopové skříně pořídíte od 1500 korun do několika tisíců korun. Dražší skříně obsahují LCD displeje nebo dokonce i plně funkční nízkopalcové monitory, dále dálkové ovládaní a výstupní rozhraní (USB, jack, firewire,…) na předním panelu. Barva těchto skříní je nejčastěji černá u lakovaných skříní nebo stříbrná u hliníkových skříní.

Při výběru musíte brát ohled na to, jestli do skříně budete instalovat základní desku typu ATX nebo mATX. Desku ATX do skříně mATX nenacpete. Do nízkoprofilových desktopů nevložíte ani nijak výkonný ventilátor na procesor. Naštěstí nejčastější výšky desktopů se pohybují okolo 160 cm, takže s výkonným a tichým ventilátorem nebudete mít problémy. Většina desktopů bohužel nemá rozměry totožné s jinou domácí elektronikou, např. s receivery, DVD přehrávači či zesilovači. Typická šířka těchto zařízení je 434 mm, kdežto desktopové skříně jsou často užší. Při těchto netypických rozměrech budete s obtížemi skládat věž ve složení receiver, HTPC, CD přehrávač, DVD přehrávač a videorekordér. Ceny desktopových skříní se pohybují od 1500,- do 15000,-. Průměrná cena se pohybuje okolo 5000,-. Bohužel tyto skříně jsou často dodávány bez zdrojů. 500W zdroje seženete od 700 korun. Vhodné je si připlatit a koupit výkonnější a méně hlučný zdroj.

Obr.22: Desktopové skříně pro HTPC

Výkon je druhá věc, kterou od počítače HTPC budeme požadovat. Výkon HTPC je tvořen tzv. střevy, které najdeme uvnitř počítače. Mezi tyto „střeva“ patří: základní deska, procesor, operační paměť, harddisk, blue ray mechanika, zvuková, síťová, grafická a televizní karta.

Základní deska: Nejdůležitější část počítače. Základní deska určuje jaké další komponenty budeme moct do PC vložit. Předem si musíme určit:
- jakou značku procesoru zvolit, AMD či INTEL?
- typ patice (socket) procesoru, socket 754, AM3 pro AMD nebo socket 775 pro Intel?
- typ operační paměti, DDR, DDR2, DDR3?
- počet a typy sběrnic PCIe, AGP, PCI, SATA,…

Základní desky dnes již obsahují integrovaný zvukový čip s 7.1 kanály, 1Gb ethernet čip a grafický čip. Základní desky dnes pořídíte od 1000,- a dovolím si říct, že i ty nejlevnější desky splní bez problému účel. Samozřejmě pokud se chystáte hrát na HTPC náročné hry nebo stříhat video pak investice do dražší desky bude nutná. Mezi nejvýznamnější výrobce základních desek patří Microstar a Gigabyte. Tyto dvě značky mě zatím nikdy nezklamaly.

Obr.23: základní deska Gigabyte a boční panel s I/O porty

Procesor: Volba značky je zde jednoduchá, Intel nebo AMD. Nepovím, která značka pro vás bude lepší, protože od dob vzniku procesorů AMD Duron a AMD Athlon, což je více než 10 let, kvalitativní parametry této firmy jsou téměř totožné s Intelem. Při výběru procesoru musíte dbát na to, aby patice procesoru byla totožná s paticí na základní desce. Intel procesor nenacpete do základní desky určené pro procesor AMD a naopak. I když, najdou se i takoví, kteří to dokážou hrubou silou ?. Současné patice (rok 2010) pro procesory AMD jsou socket 754 (typ Athlon 64, Sempron) nebo AM3 (typ Phenom II, Athlon II). U Intelu jde např. o socket 775 pro typy procesoru Intel Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Pentium 4, Celeron D. Opět pro běžné využití HTPC bude stačit obyčejný jednojádrový procesor s kmitočtem nad 2 GHz. Náročnější uživatele si mohou zakoupit procesor až s 6 jádry. Ceny procesorů se pohybují od 800,-

Obr.24: Procesory AMD a Intel



Další strana - 4.3. Počítač (2. část)
Předchozí strana - 4.2. zobrazovací panel
ZPĚT - MENU

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě




Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino




Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta




Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraní



Náhodný vtípek:

INZERÁT:
Přijmeme hackera na HPP.
Strukturovaný životopis a motivační dopis zkopírujte na počítač CZ-ALIK do adresáře c:/dokumenty/konkurz.



Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů





Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST, prověř si své vědomosti
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca