doln? li?ta
technictest

   6. Akumulátor

Akumulátor je obnovitelný zdroj elektrické energie. V mobilních telefonech se používají akumulátory chemické, tzn. elektrická energie vzniká chemickou reakcí. Hlavními parametry akumulátoru je kapacita a stejnosměrné jmenovité napětí. Z pohledu uživatele jsou důležitými údaji provozní a pohotovostní doba telefonu. Jednotkou kapacity je Ah resp. mAh. Jde o hodnotu, která určuje dodávku el. proudu po dobu jedné hodiny. Pokud máme kapacitu akumulátoru např. 800 mAh, pak jednu hodinu lze dodávat el. proud 800 mA, 10 hodin proud 80 mA či 100 hodin proud 8 mA. Elektrické napětí akumulátorů je 3,7 V nebo 3,6 V. Napětí 3,6V je u akumulátorových baterii složených ze tři akumulátorových článků o hodnotě 1,2V. Akumulátory v mobilních telefonech dělíme podle chemických sloučenin na:

Ni-Cd (nikl-kadmium):
Jde o nejstarší typ akumulátorů v GSM telefonech. K přeměně na elektrickou energii se využívá nikl (Ni) a toxické kadmium (Cd), které není šetrné k životnímu prostředí. Velkou nevýhodou u těchto akumulátorů je tzv. paměťový efekt. Akumulátor si pamatuje stav při jaké hodnotě napětí byl znovu nabit. Pokud nabíjíme akumulátor, který ještě není zcela vybit, pak dochází k poklesu kapacity. U těchto typu baterií je nutné nabíjet akumulátor jen tehdy, jestliže je zcela vybitý. El. napětí jednoho článku je 1,2 V.

Ni-Mh (nikl-metalhydrid):
Jde o druhý typ niklových akumulátorů. Kladnou elektrodu tvoří nikl. Zápornou hydrid směsi kovů, elektrolyt je tvořen draselným louhem. Náhradou kadmia za metalhydrid došlo ke zvýšení kapacity o 40% při zachování stejné velikosti. I u těchto akumulátoru se objevuje paměťový efekt a samovybíjení. Elektrické napětí je 1,2 V.

Li-Ion (Lithium-Iontové):
V součastné době jde o nejpoužívanější akumulátory v mobilních telefonech. Anoda je z uhlíku, katodu tvoří kovový oxid a elektrolyt je lithiová sůl v organickém rozpouštědle. Napětí jednoho článku akumulátoru je 3,6 V. V roce 1991 firma SONY vyrobila první komerční Li-Ion akumulátor. Ale první experimenty byly učiněny již v roce 1912 v Bellových laboratořích. Výhodou je velmi vysoká hustota energie, tzn. vysoká kapacita při malém objemu. Nemá skoro žádné samovybíjení (maximálně 5%) a nenajdeme zde paměťový efekt. Životnost je 500 – 2000 nabíjecích cyklů. Akumulátory obsahují tepelnou pojistku tzn., že dojde k odpojení zdroje při nadměrném odběru proudu např. u zkratu. Nevýhodou je nebezpečí výbuchu nebo vznícení. Nesmí se úplně vybít a ani se nesmí přebít. Postupně dochází ke ztrátě kapacity.

Li-Pol (lithium-polymer):
Jde o další a kvalitnější variantu lithiových baterií. Výhodou je nízká hmotnost a vysoká kapacita. Dají se velmi rychle nabíjet, nedochází k samovybíjení a elektrolyt oproti Li-Ion není hořlavý. Nevýhodou je náchylnost na mechanické poškození. Při proražení obalu a vniknutí vzduchu do článku dojde ke zničení. Napětí článků akumulátoru dosahuje velikosti 3,7 V. Při plném nabití je napětí 4,2 V.

Charakteristikou mobilního telefonu je pohotovostní doba, která určuje kolik hodin je mobilní telefon schopný komunikovat se sítí GSM. Telefon je ve stavu schopný přijímat, hovor, SMS a data. Druhým parametrem je provozní doba. Jde o stav, kdy využíváme síť GSM k vysílaní nebo příjmu hovoru, SMS a dat. Tyto hodnoty jsou různé a závisí na typu telefonu a použitém akumulátoru. Pohotovostní doba se mění v závislosti na poklesu kapacity. Kapacitu snižuje stárnutí a špatné zacházení s akumulátorem. Životnost akumulátoru je cca 3 roky (1000 nabíjecích cyklů).

Další strana - SIM KARTA
Předchozí strana - ŘÍZENÍ a PAMĚTI
ZPĚT - MENU
reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Podle počtu prodaných kusů CD nosičů je nejpopulárnější skupinou současnosti formace CD-R se svým albem 700MB.Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST, prověř si své vědomosti
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca