dolní lišta
technictest

Stalo se v září 2011

Stalo se v televizní technice

Nový ředitel České televize

Rada České televize zvolila 21. září nového generálního ředitele ČT. Odstupujícího Jiřího Janečka nahradí bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák. Jiří Janeček oznámil rezignaci již v polovině července a důvodem odstoupení byly zdravotní problémy. O post generálního ředitele usilovalo 36 kandidátů. 7. září se zúžil počet kandidátů na pět. Do finálové pětky se dostali Roman Bradač, Hynek Chudárek, Jan Svoboda, Radomír Šimek a Petr Dvořák. Petr Dvořák byl od samého začátku volby velký favorit. Funkci generálního ředitele bude zastávat 6 let.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací:


Stalo se v telekomunikacích

Barrandovský uplink

Společnost Towercom slovenská obdoba ČRa testuje digitální pozemní vysílání v novém standardu DVB-T2. Zkušební vysílaní bylo spuštěno 31.8.2011. Signál DVB-T2 je šířen z bratislavského vysílače Kamzík s výkonem ERP 50kW. Úkolem testovacího provozu je odzkoušet modulační parametry, zdrojové a kanálové kódování a také testování různých koncových zařízení. Testovaný multiplex obsahuje SD a HD programy s kódováním MPEG-2 a MPEG-4. Nový standard DVB-T2 spolu s MPEG-4 nabízí oproti DVB-T zvýšenou kvalitu obrazu, lepší využití kapacity multiplexu a lepší technické podmínky pro přenos signálu. Ostrý provoz DVB-T2 je od roku 2010 ve Velké Británii. Další evropské státy včetně ČR tento standard testují. Testovací provoz na Slovensku má být ukončen 30.9.2011.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: satcentrum.cz, digizone.cz


Stalo se v mobilních sítích

Mobilní komunikace slaví v Česku 20 let

Před dvaceti lety začala v Česku éra mobilní komunikace. 12. září 1991 byla v Česku spuštěna první mobilní síť NMT (Nordic Mobile Telephone) od společnosti Eurotel. Šlo o prví generaci mobilní sítě, která byla značně odlišná od současné sítě. Mobilní telefon měl vysokou cenu, velké rozměry, platilo se za příchozí hovory, neměl SIM kartu a neuměl posílat textové zprávy SMS. Velký zlom přinesl rok 1996, kdy byl spuštěn současný mobilní systém GSM. V roce 1996 na trh vstoupil také druhý mobilní operátor Paegas (dnes T-Mobile). S nástupem systému GSM se mobilní telefony staly přístupnější pro širší vrstvu obyvatel. Rapidně se snížila cena a zmenšily rozměry. V té době byly nejoblíbenější značky Nokia, Alcatel, Siemens, Motorola a Ericsson. V lednu 2000 na český mobilní trh vstoupil třetí a poslední mobilní operátor Oscar (dnes Vodafone), který taktéž značně hnul finanční politikou mobilních operátorů. Za 20 let se mobilní telefonie obrovsky posunula. Dnes je mobilní telefon menší, multifunkční a dotykový. Mobilní síť se modernizovala hlavně pro datový přenos (GPRS, EDGE, UMTS).
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: e15.cz, vlastní RAM


Stalo se v počítačových sítích

Google oslavil narozeniny

Společnost Google oslavila své 13. narozeniny. Jako oficiální datum vzniku si Google vybral 27. září. Jde o uměle vytvořené datum. Google během měsíce září roku 1997 provedl několik kroků díky nimž mohla společnost vzniknout. 4. září 1197 byla společnost Google zapsána ve státě Kalifornie. 7. září bylo otevřeno nové pracoviště a 15. září byla zaregistrovaná doména Google.com. Společnost sídlí v Mountain View v Silicon Valley. Název Google je odvozen ze slova googol což je označení pro číslo, které se skládá z jedničky a sta nul. Nové slovo Google se během 13. let rozšířilo natolik, že v roce 2006 se její slovesný tvar googlovat objevil ve slovníku Oxford English Dictionary.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: wikipedia, zive.cz


Stalo se v elektronice

Skandál na veletrhu IFA

Ve dnech 2.– 7. září se v Berlíně konal největší evropský veletrh spotřební elektroniky IFA. Na veletrhu bylo prezentováno mnoho úžasných novinek, ale hlavním táhakem byly televize a chytré telefony. Trend televizorů směřuje k hybridním televizím s připojením na internet a k 3D zobrazení, kde nejsou zapotřebí brýle. Panasonic představil největší 3D plazmový televizor o úhlopříčce 386 cm. Naopak LG představil nejtenčí OLED Full HD televizi s šířkou 2,9 mm.
O pořádný rozruch se postaral Apple a Samsung. Samsung musel během veletrhu stáhnout své tablety Samsung Galaxy. Apple vede se Samsungem soudní spor kvůli velké podobnosti obou zařízení. Nejenomže Samsung musel stáhnou své tablety z veletrhu, ale je i velmi pravděpodobné, že Samsung nebude moct prodávat své tablety na území Německa. 51.ročník veletrhu IFA navštívilo 238 000 návštěvníků a na ploše 140 200 m2 vystavovalo 1441 vystavovatelů. 52. ročník proběhne ve dnech 31.8. – 5.9.2012.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: ifa-berlin.com, zive, blesk.cz


Stalo se ve výpočetní technice

Světový rekord, procesor AMD na 8,4 GHz

V září se podařilo pětičlenné skupince přetaktovat procesor AMD na frekvenci 8,429 GHz. Touto hodnotou byl stanoven nový světový rekord. Dosavadní rekord držel jednojádrový procesor Celeron 352, který byl přetaktován na 8,309 GHz. Hodnotu 8,429 MHz se podařilo získat z osmijádrového procesoru AMD FX-8150. Původní frekvence procesoru je 3,2 GHz, ale pomocí kapalného hélia bylo dosaženo této rekordní hodnoty. Zvyšování taktu procesoru za pomoci tekutého dusíku nebo hélia je spíše jen sportovní disciplína, kdy se skupinky nadšenců snaží zjistit limity jádrových architektur.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: pctuning, diit.cz

ZPĚT na STALO SE V...
ZPĚT - MENU


počet zobrazení:     103 x

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Reální matematici jsou podmnožinou komplexních matematikůKapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST - Informace, které potřebujete vědět
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca