dolní lišta
technictest

Stalo se v červnu 2011

Stalo se v televizní technice

TV Harmonie pro starší a pokročilé

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila licenci nové digitální televizi. Nová televizní stanice Harmonie TV spustila své vysílání 16. června. Podle licenčních podmínek se televize zaměří na cílovou skupinu nad 45 let.
Vysílaní programu bude sestaveno ze dvou hlavních častí. První část bude hudební, kde budou k slyšení tituly z oblasti lidové muziky (dechovka, country, folk, jazz, apod.) Druhá část, nehudební bude obsahovat pořady z oblasti bydlení, livestylu, zdraví, cestování. Na obrazovkách Harmonie budeme pravidelně vídat Petru Černockou, Pavla Trávnička, Milana Drobného či Martina Kroha.
Na rozdíl od jiných komerčních televizí, televize nebude vysílat reklamní bloky, ale využije inovativního způsobu komerční prezentace, tzv. PR metody. Inzerenti tak budou moct svůj produkt představit přímo při rozhovoru z moderátorem.
Televizní signál je šířen ve vybraných kabelových a IPTV sítích. Díky operátorům Planet A a SmartComp se televize dostane až do dvě stě tisíc zásuvek ve více něž 20 městech v ČR.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: harmonietv.cz, digizone.cz


Stalo se v telekomunikacích

Zaniknou České Radiokomunikace?

Nejvýznamnější český telekomunikační operátor České Radiokomunikace provozující digitální multiplexy pro šíření DVB-T se chystají k fúzi. ČRa se sloučí s jejím majoritním vlastníkem akcií, společnosti Morava Czech Communications Holdings. Podle tisková zprávy ČRa jde o „navazující krok na prodej 100 % akcií společnosti České Radiokomunikace investičním fondům Macquarie. Dochází k plánované úpravě právního uspořádání, které se projeví změnou Identifikačního čísla (tzv. IČ) společnosti.“ Australské fondy Macquarie loni v prosinci koupily ČRa za cenu pohybující se okolo 14 miliard korun.
Důvodů k této fúzi bylo několik – přehlednější struktura koncernu, administrativa a jednodušší vyplácení dividend. Fúze se projeví jen ve změně IČ, název a logo zůstane zachováno.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: cra.cz, digizone.cz


Stalo se v mobilních sítích

UMTS má stále větší pokrytí

Kdo ze dvou českých mobilních operátorů O2 a Vodafone pokrývá svou UMTS sítí větší část populace? V červnu bylo vydáno několik zpráv, které informovaly o lídrovi v nasazování sítě třetí generace UMTS. Nejdříve Vodafone informoval o 50 % pokrytí populace signálem UMTS a o pár hodin později přišlo O2 s informací, že jejich síť pokrývá 51 % populace. Ať už je lídrem kdokoliv důležité je, že síť třetí generace UMTS se neustále rozrůstá. Koncem června dokáže O2 připojit ke své 3G síti 5,8 milionu obyvatel v 760 městech a obcích. Podle měření je průměrná rychlost stahovaní více než 5 Mbit/s. Vodafone chce do konce léta pokrýt přes 60 % obyvatelstva. Nyní se soustředí na pokrytí okresních a menších měst jako je např. Aš, Bruntál, Klatovy, Prachatice či Znojmo. Vodafone v 3G využívá zařízení čínské společnosti Huawei a pro provoz sítě používá nejmodernější technologie přenosu HSPA (High Speed Packet Access).
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: tisková zpráva O2 a Vodafone


Stalo se v počítačových sítích

Google Plus, další sociální síť

Internetový gigant Google se pustil do dalšího velkého projektu. Google provozuje mnoho významných služeb, ale na poli sociálních sítí se Googlu zatím nepodařilo uspět. V minulosti nesplnily očekávaní sítě Orkut, Buzz a Wave. Vše by se mělo změnit se spuštěním nové sociální sítě Google Plus, která by měla být přímým konkurentem úspěšného Facebooku. Důvod proč mít vlastní sociální síť je jasný. Sociální sítě jsou v současné době internetový fenomén a miliony uživatelů se shlukují právě tam. Kde jsou uživatelé tam je reklama a tam jsou taky peníze. Google dlouho trápí zhruba 700 milionů uživatelů Facebooku ke kterým se nemůže dostat. Projekt Google Plus má šanci na úspěch, protože bude obsahovat nejvýznamnější služby, které Google nabízí. Dále bude možno vytvářet tzv. kruhy přátel, kdy si zvolíme co budeme s danou skupinou sdílet. Do této sociální sítě zatím nelze volně vstoupit. Přístup je momentálně udělován na základě pozvánek. Google Plus je dostupný i v telefonech s OS Android a později bude i v iPhonech.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: lupa.cz, Google.cz


Stalo se v elektronice

National Instruments nakupuje

Společnost National Instruments zabývající se virtuální instrumentací posiluje svůj vliv na poli radiofrekvenčních a mikrovlnných signálů. NI získala dvě významné společnosti, které se právě specializují na radiofrekvenční přenos. První společností je Phase Matrix Inc. založená v San Jose roku 1999. Tato společnost má bohaté zkušenosti v měření a testování radiových signálů. Druhá společnost AWR sídlící v Kalifornii a založena roku 1994 dodává software pro návrh vysokofrekvenčních systémů.
Virtuální instrumentace je softwarové řešení měřících přístrojů. Tento způsob realizace měření má řadu výhod. Nižší pořizovací náklady ve srovnání s klasickými hardwarovými přístroji, vytvoření přístroje přesně na míru zákazníka, menší rozměry, větší mobilita a snadný update.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: odbornecasopisy.cz, elcom.cz, ni.com


Stalo se ve výpočetní technice

Superpočítač v Ostravě

Česká republika bude mít svůj superpočítač. Superpočítač bude umístěn v Ostravě v areálu Technické univerzity. Svým výkonem se zařadí mezi nejvýkonnější počítače světa. Superpočítač se stane součástí inovačního centra IT4Innovations. Za tímto projektem, který bude stát okolo dvou miliard korun stojí obě ostravské univerzity, Slezská univerzita, VUT Brno a Ústav geoniky.
Ostravský superpočítač bude po dokončení obsahovat 32 768 procesorových jader s 64bitovou x86 architekturou. Výpočetní výkon by měl být 850 Tflop/s. Počítač bude primárně sloužit pro náročné výpočetní úlohy, např. modelování povodní, dopravní zatížení, simulace znečištění ovzduší apod. Světovou velmocí v počtu superpočítačů je USA (51 % SP ). Velký rozvoj superpočítačů nastal v Číně (12 % SP z celkového počtu). Nejvýkonnější superpočítač se dnes (červen 2011) nachází v Japonsku v Kóbe. Tento počítač jednoduše nazvaný jako „K Computer“ obsahuje 548 352 jader a jeho výpočetní výkon je 8162 Tflop/s. Nejvýkonnější evropský superpočítač patří do světové desítky (9. místo), nachází se ve Francii, má 138 368 jader a jeho výkon je 1050 Tflop/s.
Autor: Lukáš MAREK    zdroj informací: it4i.cz, vsb.cz, top500.org

ZPĚT na STALO SE V...
ZPĚT - MENU


počet zobrazení:     110 x

reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Víte, co se stane, když Windows pošlete na měsíc?
Budou padat šestkrát pomalejiKapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST - Informace, které potřebujete vědět
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca