doln? li?ta
technictest

   6. SIM karta

Mobilní telefon se skládá z terminálu (viz. bloky popsané výše) a SIM karty. SIM karta je vyměnitelná součást mobilního telefonu, kterou můžeme přenášet a vkládat i do jiných mobilních telefonů. Jedná se o elektronický čip na kterém jsou uloženy potřebné informace o uživateli a data potřebná pro provoz v síti GSM. Karta z technického hlediska obsahuje mikroprocesor CPU (Central Processing Unit) a energeticky závislé a energeticky nezávislé paměti typu RAM, ROM, EEPROM a NVM (Non-volatile memory). Paměť ROM obsahuje algoritmy A3 a A8, které nelze změnit. Velikost paměti ROM je 16 kB. Energeticky závislá paměť RAM se používá při šifrování. Maximální kapacita RAM je jen 256 B. Do paměti ROM je uložen šifrovací klíč Ki, číslo IMSI (International Mobile Subscriber Identity) a TMSI (Temporary Mobile Subscriber Identity). Číslo IMSI slouží k jednoznačné identifikaci účastníka v mobilní síti. Každému číslu IMSI je přiřazeno MSISDNN (Mobile Station ISDN Number), což je unikátní 15-cti telefonní číslo účastníka. TMSI nahrazuje číslo IMSI z důvodu bezpečnosti a odposlechu na rádiových vlnách. TMSI je náhodně generováno. Paměť NVM navíc obsahuje identifikaci oblasti LAI (Local Area Identity), seznam povolených a zahraničních mobilních sítí a SMS zprávy. Kapcita paměti NVM je 8 kB.

Rozhraní SIM karty má několik kontaktů. Využívá se jen 5 až 6 kontaktů, protože čtečka SIM karty má právě jen 6 pinů. Rozložení kontaktů je na obrázku 10a. Kontakt Vcc je napájecím vstupem SIM karty. Odběr nepřesahuje 10 mA. Kontakt RESET slouží pro inicializaci karty. Kontakt Vpp dodává programovací napětí. Tento vstup lze spojit s Vcc. Vývod číslo 4 je signálová a napájecí zem. Vývod 6 je obousměrný port a slouží pro sériovou komunikaci. Přenosová rychlost na rozhraní SIM karty je maximálně 9,6 kb/s. Pro svou funkci karta požaduje hodinový signál 1 – 5 MHz.

Obr. 10: SIM karta a) Typ Plug In a rozložení kontaktů b) ID-1

Podle velikosti rozlišujeme dva typy SIM karet. První typ označený jako ID-1 má rozměry standardní kreditní karty (85 x 54 mm), obr.2.10b. Tento typ se dnes již téměř nepoužívá. Druhý typ je Plug In karta, která obsahuje pouze samotný čip (25 x 15 mm), obr.2.10a. Tento typ karty najdeme ve všech součastných telefonech.

Předchozí strana - AKUMULÁTOR
ZPĚT - MENU
reklama

Dej stránku k oblíbeným
  Oblíbený

DigiSpace - testy z ICT a IT

Stalo se v srpnu 2011


Standardizační organizace:


TESTY:

DVB
DVB-T v ČR
Přenosové soustavy
Optoelektronika
Základy elektrotechniky
Výpočetní technika
Servery
ISDN
Počítačové komponenty
GSM
Elektromagnetické pole
Datové přenosy
Počítačové sítě
Vybrané kapitoly
Multimediální centrum HTPC

Úvod HTPC
HTPC vs. inteligentní televizory
Stavíme HTPC
zobrazovací panel
AV receiver
XBMC Media Center
virtuální kino
Vybrané kapitoly
Mobilní telefon GSM

Blokové schéma
Kodér zdroje
Kodér kanálu
GSM anténa
Akumulátory
SIM karta
Kapitoly
Buňkové radiotelefonní sítě GSM

Historie GSM
Princip GSM
Architektura GSM sítě
Radiové rozhraníNáhodný vtípek:

Víte, jaký je rozdíl mezi ženským myšlením a Windows 95?
Windows mají hloupost implementovanou digitálně.Kapitoly BGA:

ÚVOD – POUZDŘENÍ
BGA
Popis BGA pouzdra
Typy BGA pouzder
Pájení BGA pouzder
Chlazení BGA obvodů

Kapitoly SMD:

ÚVOD – SMD
Pasivní SMD součástky
Typy pouzder
Značení součástek
Osazování, lepení, pájení


reklama DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace kontakt DigiSpace - investice, vzdělání, seberealizace

TECHNICTEST, prověř si své vědomosti
Web © 2008-2010 http://www.technictest.com   Webdesign:  marco luca